Vattenkörning under häckningsperioden

Jonathan

Välkänd medlem
10 jan 2006
3.880
2
38
Gällivare
enda lagliga sättet är väl att bygga bryggor och köra ner och upp på eller om man står med släpet på stranden? fast då bryter man väl mot terängkörningslagen? teori och praktik..
 

Lynxfun

Välkänd medlem
2 feb 2009
2.926
2
36
Norrbotten
:hmmmm:Lättaste motståndets lag ger det självklara svaret att vattenskoter kan och skall nyttjas på vatten och snöskoter kan och skall nyttjas på snö.:D

På så sätt får man ut trafiken på de öppnare ytorna och slipper detta landnära harvande då man ju med vattenskoter kan stanna och lägga in en snus ute på vatt:Denytan
 

Wilber

Välkänd medlem
13 sept 2005
287
0
16
Örnsköldsvik
Vad stör djur å natur minst?..

1: Köra endurohoj i skogen
2: Fyrhjuling i skogen
3: 100hk motorbåt
4: Vattenskoter
5: Snöskoter på vattnet

Alla fordon stör djurlivet, men det enda fordonet som inte ger permaneta markskador och inte släpper ut avgaser direkt i vattnet är snöskotern!
 

Trapper 602 (503)

Välkänd medlem
23 apr 2009
1.288
1
16
30
Haparanda Kommun
Det är ju taskigt att köra i terrängen under häcning och parning men att man tar ner stora mängder träd åxå, det stör ju som mest.

Skogstraktorer-
Fyrhjulingar-
Crossar m.m

det är bara så, låt djuren vara ifred! Snöskotern lämnar ju inga märken efter sig, bara på snön, om man kör som folk..... men inte så att det inte blir tråkigt, man kan köra och ha kul utan att köra på dom där trädplantagen! Det har hänt här hos oss flera gånger!
Vi har ju planterat ett dussin planter och 1/4 av dom är ju döda nu! :mad:

Snart får ingen köra en meter med sina skotrar, Ingen respekt alls för naturen!!!
När man är i skogen och grillar så ska man inte lämna plastförpackningar och sånt, NEJ!
Ta med er det!
Och kör som folk!!!

Håller med Wilber!!!
 
Last edited:

arjeplogarn

Välkänd medlem
11 mar 2008
3.792
3
38
Residenset
Wilber: Jag håller inte riktigt med dig på några punkter.
Att snöskotern inte ger permanenta markskador, det beror helt på från vilken strand man startar från. Förövrigt så är få skador permanenta, om 100 år kommer ingen att se att Pelle har bombat runt med en cross på en myr. Ska vi prata permanenta skador så vet jag både en och annan sten uppe i fjällvärlden som har märken efter styrstål.
Stör djurlivet kan du ju inte säga att varken fyrhjulingen, crossen eller motorbåten gör mer än skotern. Visst finns det lite djur i skogen där du befinner dig med fyrhjuling och cross (vilket förövrigt är olagligt, TKL) men det är ingenting i jämförelse med strandkanterna där det finns mycket mer och dessutom känsligare djurliv pga att det är en mycket mer gynnsam biotop. Största skillnaden mellan strandkanten och skogen är att vid strandkanten finns fåglar, amfibier och vattenlevande djur, i skogen finns en övervägande del däggdjur samt vissa sorters fåglar som häckar övervägande i klippor och trädtoppar där du inte kör med någon maskin. Fåglar och amfibier överger sina okläckta ägg vid annalkande fara, landlevande däggdjur behöver bara flytta på sig lite så är de borta från faran. Eller för att sammanfatta, stranden är känslig medan skogen inte är det.
Sen kan man ju inte riktigt påstå att skotrar inte släpper avgaser direkt i vattnet. Cirka hälften av alla koldioxidutsläpp från land går ner i haven och här är avgasröret beroende på situation nästan nedsänkt i vattnet. Precis som en båtmotor. Koldioxid är väl inte hela världen men det kommer en hel del annat ut ur avgasröret också fast där är väl alla fordonsslag jämbördiga, eller lika dåliga.

Men det är ju inte hela världen. Här uppe har vi inga jättemängder med utrotningshotade djur varken på stranden eller i skogen så om man bara kör med insidan och respekterar naturreservaten så ska det gå bra.