Det enda argumentet för fläktkylning idag är väl att det är billigare än vattenkylning.
Men nackdelarna med fläktkylning är många. T ex är det svårt att termostatreglera motortempen, så en fläktkyld motor går ofta för kall vilket ger stort slitage på kolvar och cylindrar. Det blir mer skrammel, fläktljud och annat onödigt oljud från en fläktkyld motor. På en del mindre lyckade fläktkylda skotrar händer det att kylningen inte räcker till om man kör sakta i tungt före (motorn får jobba hårt på låga varv och dessutom blir det ingen fartvind att tala om).
Om man är tveksam till vattenkylning kan man lämpligen ta en titt på hur många miljoner vattenkylda motorer som finns i bilar och som sällan någonsin får problem med kylsystemet under hela bilens livslängd. I en vattenkyld skoter är det precis samma teknik för kylsystemet fast i lite mindre skala.
Man kan väl sammanfatta det hela som att skotertillverkarna idag bara använder fläktkylning på de allra billigaste maskinerna som man verkligen vill prispressa så långt det går och helst lite till, men där man inte alls bryr sig om livslängd, prestanda eller tillförlitlighet. Man är nöjd om de flesta motorer håller garantitiden ut och räknar med att de kunder som väntar sig mer av sin skoter ska köpa en dyrare, vätskekyld modell.