Någon som vet om verkstäderna smörjer rullarna i p drive variatorn vid service, ingår det i service planen?
Eller måste man beställa den tjänsten själv ?
	
								Eller måste man beställa den tjänsten själv ?
Dom behöver smörjas varje år. Det är skillnad på att rullen går segt från att fettet är trögt och att den hackar som den gör när den är torr. Funktionen på variatorn är inte digital, det är en fallande skala.Haha Asker, bytte dom dina på Shreddern? I rättvisans namn så är jag säker på att detta inte är ett stort problem alls. Jag har kanske sett 3-4 bilder på rullar där nållagret pajat. Rullarna går lite trögt även när dom är nysmorda. Jag har många som jag känner som aldrig har smörjt. sina, med fullgod variator funktion.
Nu läste jag lite snabbt och svarade inte helt rätt, det var viktarmsbussningarna som var sopslut på shreddern efter 100mil, men det beror nog på en väldigt dålig variatorfix lösning från brp och bara bulta på mer skrot så det blir totalt snedbelastade bussningar. Men är inte jätte impad av p-drive variatorn överlag då den verkar bli rätt glapp fort den också.Haha Asker, bytte dom dina på Shreddern? I rättvisans namn så är jag säker på att detta inte är ett stort problem alls. Jag har kanske sett 3-4 bilder på rullar där nållagret pajat. Rullarna går lite trögt även när dom är nysmorda. Jag har många som jag känner som aldrig har smörjt. sina, med fullgod variator funktion.
Men vad hade man innan då? Jo TRAVa fan......var inte alla lyriska först när P-drive kom ut på marknaden?



Och jag som tyckte TRA:n på min gamla Rave funkade skitbra (efter renovering)Men vad hade man innan då? Jo TRA![]()



Gåt det få tag i team tied sekundärer till xp någorlunda billigt numer? Byter man hela axeln ?Som kuriosa, och Appropå qrs-sekundären så har jag testat köra med Team Tied på ett gäng olika brp jag haft genom åren.
På "storkubikarna", har det inte gjort jättemycket på hur dom gått men av någon outgrundlig anledning så har det gjort en oerhört skillnad på de 600 etec och 600r etec jag testat på. Första var frugans gamla XP renegade. Bestyckad med prylar tänkt för Summit 800 ökade den matthastigheten i lössnö med 25km/h!! Nu senast smackade jag dit den på min Rave Enduro, blev också en jäkulsk skillnad!
Min Tied köpte jag 2010 på hösten och den har garanterat gått 2000 mil nu och den är hel än! Har bytt rullar då dom blev helt utnötta till slut men i övrigt är den fortfarande som ny.
En qrs är ofta sopslut efter några hundra mil.
Jess, hela axeln. MEN, om du rotat runt lite på skrotarna kan du kanske hitta en axel från en 600RS eller 550, för dom hade av någon anledning också löstagbar sekundär och med andra ord då även en axel med splines. Vissa av fyrtaktarna hade också löstagbar sekundär har jag det på.Gåt det få tag i team tied sekundärer till xp någorlunda billigt numer? Byter man hela axeln ?