viper varvar kanske lite väl högt..?

andymannen_no1

Välkänd medlem
9 mar 2009
510
3
16
Östersund
har en viper med slp trippelrör på som jag har bytt primärvariatorn på. vikterna från den gamla vägde 50g och jag viktade dom nya till 51g alla tre, men nu varvar den ca 9100 istället för ca 8800 med den gamla... frågan är om man ska vikta på lite eller om den klarar det varvet? man blå håller ju inte fullt över en sjö direkt :nono:
 

Undie

Välkänd medlem
16 dec 2005
3.280
125
63
50
Orsa
Deror väl på var du har peaken med piporna... tex ligger max hk vid 8900 så kommer du tappa effekt vid fullgas
 

andymannen_no1

Välkänd medlem
9 mar 2009
510
3
16
Östersund
ja sant, men den drar ju fortfarande vid full varv iaf, känns ju inte som att den mattas av, går ju riktigt bra nu känns det som ändå...
var mest varvtalet jag var lite brydd över...
 

Undie

Välkänd medlem
16 dec 2005
3.280
125
63
50
Orsa
Jag hade nog viktat på lite på variatorn så den varvar max 8900, du kan tappa säkert 5 hästar eller mer på dessa 300 varv.. fast det e iof omöjligt att säga var din peak ligger då det kan skilja från maskin till maskin.
förresten kolla på mulles hemsida, där har han några grafer på viper med slp pipor så ser du att man kan tappa mycket om den övervarvar..
nu är väl jag ingen expert men jag bara säger att JAG hade nog viktat på lite =) och jag hade nog bänkat den oxå =)
ska boka en bänkning hos Mulle när jag köper pipor till min Viper

http://www.m-performance.com/sidor/dyno_yamaha.htm
 

andymannen_no1

Välkänd medlem
9 mar 2009
510
3
16
Östersund
ja du har rätt! min är bänkad hos mulle och max effekten låg på 8900 varv (kollade nyss grafen) så det blir väl att vikta på lite!
men frågan är ju hur många gram som behövs för att få ner den bara 2-300 varv...?:hmmmm:
 

Triple800

Välkänd medlem
1 jan 2000
1.845
5
38
42
Boden
Var det samma beteckning på både fjäder och vikter som i den gamla variatorn? Yamaha har ju vikter med olika "kurvor" som man sedan kan vikta om med nitar. Kan vara rätt stor skillnad på viktens utseende mellan olika beteckningar tex. 8cr,8dn,mm. mm. vilket i sin tur ger en annan växlingskurva, så att bara väga dem betyder inte att den växlar likadant. Kan ju även vara en tyngre nit på den inre och lättare yttre eller tvärt om mellan vikterna som gör att toppvarvet inte blir samma. Så om de inte sitter dom tyngsta nitarna i så kan man ju vikta på mer annars lär man få gå på en helt annan vikt.

Om du tittar på Totallyamaha.com så finns säkert en del tips på vilken vikt du ska använda eller varför inte höra med Mulle eller kn-racing va dom rek. till dom piporna?
 

andymannen_no1

Välkänd medlem
9 mar 2009
510
3
16
Östersund
fjädern tog jag från gamla variatorn, så de e samma. däremot vikterna var ju helt olika till utseendet. men den nya variatorn jag har nu är från en nytro så dom vikterna var ju alldeles för tunga, så jag fick borra ur nitar i dom. men jag får väl prova att vikta på lite igen, kanske runt 3 gram per vikt till att börja med eller nå
 

Undie

Välkänd medlem
16 dec 2005
3.280
125
63
50
Orsa
1+ till berrob
lägger du på den bakre kommer den växla segt åt dig och kan även greppa remmen lite dåligt