Skoterleder från Kilpis via Ivalo till näätämö( Kirkenes) i februari?

Lynxråttan

Ny medlem
29 nov 2012
2
0
1
Tänker åka sträckan i februari om det går...Tips på ledval,Hur brukar lederna och isarna vara då?mycket av lederna går på sjö,hur brukar det vara med övervatten(stöp)?
Hoppas på kunskap/information av någon som kört sträckan.

mvh Lynxråttan
 

Lynxfun

Välkänd medlem
2 feb 2009
2.926
2
36
Norrbotten
De flesta lederna i norra Finland finns med i kartmans programvara för Garmin www.kartman.se vilket kan vara bra för att detaljplanera dagsrutter mm.

Finska skogs/ forststyrelsen är lite mer framåtsträvande än sin svenska motsvariget , på http://www.retkikartta.fi/retkikartta.php?lang=se finns ett digitalt underlag där du via vänstermarginalens urval i kartlager kan plocka fram det som finns officiellt registrerat med snöskoterleder, vindskydd och andra nödvändigheter, de senare ser man vid inzoomning ned mot skala 1:100 000.
Vindskydd och låsta/öppna stugor är koordinatsatta, dock inte skoterlederna.

De flesta leder i norra Finland är bra utmärkta , däremot kan man ofta behöva spåra om det är/har kommit mycket snö eller blåst en period då den mesta trafiken på preparerade leder håller sig runt turistfällorna.

Har inte kört den aktuella sträckan du nämner från Kilpis, dock från Rovaniemi och nordostut för drygt 10 år sedan i början på april vilket var en trevlig tur med mycket snö och rätt långa dagsetapper där övernattning i huvudsak var vindskydd efter vägen, Mycket sjö och öppen terräng körning och man kan lugnt säga att Enare Träsk är rätt lång och man är nöjd med att köra den ena vägen, ätervägen finns det alternativ för.

Förhoppningsvis finns det någon annan med färsk erfarenhet som kanske också har mer direkta tips på behövlig infrastruktur om man vill/behöver boka något i förväg.

Norsk kartmotsvarighet med möjlighet att välja kartlager finns här http://www.nordatlas.no/default.aspx?gui=1&lang=2