Det beror ju helt och hållet på sammanhanget. Säkrast är förstås att kolla vad som står i ev verkstadshandbok eller monteringsanvisning för fjädern.
När progressiva fjädrar används som ventilfjädrar i fyrtaktsmotorer eller på andra ställen där det är frågan om mycket snabba rörelser så brukar man vända den tätlindade änden åt det håll som står stilla, så att det blir minsta möjliga massa som rör sig.
När det gäller långsammare rörelser så spelar dock det ingen större roll, progressiva fjädrar i hjulupphängningen i en bil är t ex nästan alltid monterade med den tätlindade änden nedåt.
Om fjädern ska sitta på ett smutsigt ställe så bör man tänka på att det kommer att kila in sig gruskorn och annat i den tätlindade änden, så då kan det vara bra att vända den antingen åt det håll där det är renast eller där det är lättast att komma åt för rengöring.