Mxz800x årsmodell -01 tjuvstannar (Problem LÖST)

mxz800x_84

Medlem
1 mar 2010
14
0
1
Nu vet jag varför skotern tjuvstannade, tänkte inte på att kolla insugsgummina eftersom jag bytte dom slutet på förra säsongen, så dom kanske har gått 60 mil, när jag kollade idag såg jag att dom va så jävla dålig att dom höll på att ramla lös. (sprucken hela vägen.)

Som tur va hade jag kvar de gamla, så jag limmade en liten spricka i den ena, sen körde jag idag, har gått fint som faan, men jag måste ju byta ut dom.

Köpte dom på PDSAB.se så jag måste kolla med dom om ett par nya, måste väll vara 1års garanti tycker jag ?

Någon som vet någon annan lösning på dom där insuggumminerna ? har hört att det ska finnas att beställa i aliminum från USA, någon som vet om det stämmer ? isåfall vilken sida ?

MVH /P