Monoshockboggie i Viper

berrob

Välkänd medlem
25 jul 2007
3.324
1
36
Luleå
Fan finns ingen bättre boggie från Yamaha än monoshocken.
Dom testade den på vipern innan den kom på RX1an.
 

Pyrro

Välkänd medlem
12 sept 2005
2.807
1
36
Sundsvall
Monoshocken är helt klart en bra boggie.

Kört den massa mil och tycker den fungerar väldigt fint. ( i farsans vector ltx)
 

snurre

Välkänd medlem
3 jun 2008
774
0
16
Lycksele
Jag vart iaf sugen när jag såg en till salu. Nyrenoverad el öhlinare, nya slides och 44 matta som gått 100 mil. Jag tror iaf att det skulle kunna bli trevligt på vipern då även jag tycker att monoshocken verkar fungera ypperligt!

Vad kan man begära för en Viper -02 original proaction boggie med nyrenoverade dämpare (1,5 mil), ny främre boggiefjäder, nya slides, fräsha lager runtom.
Visst får man fråga sånt på forumet? :confused:
 

snurre

Välkänd medlem
3 jun 2008
774
0
16
Lycksele
Skall göra en eftersökning. Numera kör dom jag känner med dualshock :/ Men annars borde det ju gå att mäta ut själv men tar väl lite längre tid.
 

berrob

Välkänd medlem
25 jul 2007
3.324
1
36
Luleå
Om du ska stoppa den långa boggien på din viper kan du behöva bakre ifästningsplåtarna. Den lägre ser ju lite annorlunda ut än den korta. Bytte från kort till lång på min RX'1a =) Det enda jag saknar är 200 meters skidlyften som man fick med den korta .... annars är allt bättre.