Mach 1 ?

kx93

Välkänd medlem
12 nov 2006
262
0
16
härnösand
Hej funderar på att skaffa mej en ski-doo Mach 1a 91a men vill veta lite om dom berätta allt bra och dåligt med dom. Mvh Anders.
 

bb5000

Aktiv medlem
4 mar 2007
86
0
6
Ska helst användas på led o packad snö , djup lössnö = problem. Tung (har XTC:n som är långbandare) men går bra (har 643-motorn). Håller du dig till leder, uppkörda spår och sjöar så är det en kul maskin, lite trögstyrd pga vikten men svarar direkt, låg tyngdpunkt, bra toppfart och acceleration.
Drar runt 2,5-3 l milen.(kan säkert finjusteras till lägre förbrukning)
 

Andersson

Välkänd medlem
31 jan 2007
1.338
1
16
Kiruna
Nackdelar: Ski-Doo,Värdelös fjädring,ful,tung,suger i lössnön.
Fördelar: Strykjärns effekten efter leden,Nostalgisk racer känsla, Mycket stabil motor, relativt bra förbrukning.
 

Stugsittaren

Välkänd medlem
15 sept 2007
2.163
98
48
Sveriges motsvarighet till Afrika
Hej funderar på att skaffa mej en ski-doo Mach 1a 91a men vill veta lite om dom berätta allt bra och dåligt med dom. Mvh Anders.

Jag har haft en Mach 1 -93 och kan säga att det inte är någe vidare. Faktiskt en av dom sämre skotrar jag haft. Klumpig men snygg och jävligt vass med 670 under huven. Om du inte får den billigt välj något annat. Jag tröttnade efter typ en månad.
 

HampusDj

Välkänd medlem
24 maj 2006
2.614
10
38
34
Lugnvik
En sånn jag hade som du kanske minns. Kan inte klaga på annat än att den inte gillade för mycket lössnö med sänkt boogie eller höjt chassi kanske det heter och 25mm matta som jag körde med gick den i den lössnö som blir häromkring på vintrarna. Och motor finns det tillräckligt om dom som säger annat får nog ta och provköra en gång till, dämparna är inte att jämföra med dagens men för att vara -91 så funkar dom bra kan ju skicka några bilder på msn om du säger till. Ha'de
 

HampusDj

Välkänd medlem
24 maj 2006
2.614
10
38
34
Lugnvik
Bra: Ski-doo
Dåligt: Tung, ful, gammal, lite motor.
Vilket svar om man kan kalla det svar :rolleyes:

Måste väl kunna motivera ditt svar om du nu har erfarenheter av den skotern ?
Ja menar "lite motor" var bland det värsta som fanns 1991, kring 110hk bedömer jag inte som lite och den har en toppfart över 160kmh inte dåligt det för en -91'a :)