Långresa: Åkersjön-Riksgränsen-Åkersjön

10 dec 2009
12
0
1
Lämnade Åkersjön i morse strax efter 8 och är nu framme i Kolgårdens camping i Vilhemina.
Hann med ett tankstopp i Strömsund på vägen.
Allt har gått bra idag och vi startar i morgon vid 8 och ger oss av mot Arvidsjaur.
 

steffemelloydn

Välkänd medlem
1 jan 2000
1.347
1
16
Piteå
Är själv väldigt intresserad av hur era intercomutrustningar fungerar då jag själv är i färd med att köpa en uppsättning till mig och frugan. Intresanta aspekter är för mig: batteritid, räckvidd och interaktion med mobiltelefon. Vore dessutom underbart om det fanns ett tjat-filter inbyggt - åtminstone i min enhet :)
 

Fenox

Aktiv medlem
9 feb 2010
90
0
6
Upplands Väsby
Räckvidden är cirka 500 meter, batteriet räckte under nästan hela dagen, cirka 10 timmar. Det går att koppla in mobiltelefon via bluetooth. Det är det ända jag kan svara på nu. Han som har mera kunskap kan svara ikväll.
 

olofmikael

Välkänd medlem
23 okt 2008
1.646
0
16
Strömsund
aha.. det måste ha varit er ja blockerade pumparna för med Sks:en på OK i strömsund. hoppas det går bra för er!
 
10 dec 2009
12
0
1
Vi skulle behöva lite hjälp med hur det ser ut med spår sträckan Porjus - Koussakobba- Allavaara - Kaitum - Kiruna.
Framförallt sträckan Allavaara - Kaitum - Kiruna där det inte finns någon officiell led utan vi tänkte följa kraftledningen och hoppas att det finns spår.
Med tanke på hur föret varit idag är vi lite oroliga för att köra ospårat.

För övrigt har det varit ganska slitsamt idag med några fastkörningar, omöjligt att få tag i skoterledskartor och leder som inte finns i GPS:en, vilket lett till en del felkörningar.
Var framme i Arvidsjaur kl 7 ikväll så är det bara däcka i säng. I morgon är det glidardag till Porjus via Jokkmokk. Ca 22 mil mot dagens dryga 30.
 

Fenox

Aktiv medlem
9 feb 2010
90
0
6
Upplands Väsby
Snart är vilodagen slut och imorgon bär det av ner till Kvikkjokk. Vilken led vi tar ner till Kvikkjokk kommer att bero på vädret. Dagen har varit bra. Omgivningen var så lockande så vi var tvugna att åka lite också.
 
10 dec 2009
12
0
1
Framme i Kvikkjokk efter en ganska behaglig dag. Lite problem med pulkan på slutet gjorde att det blev ganska sent men inga fastkörningar och inga flelkörningar. Snö i morgon känns lite jobbigt men det ska nog gå bra ändå.
 

bcool

Välkänd medlem
20 mar 2008
5.277
5
38
Luleå
Ni är ganska snåla med detaljer om resan i inläggen, gissar att dom sparas till reportage i tidningen, eller...?
 

Lynxfun

Välkänd medlem
2 feb 2009
2.926
2
36
Norrbotten
Ser fram emot ett fylligt reportage med massor av härliga bilder, tur att ni har en XU med som "Lead Dog" annars hade det gått riktigt tungt.

Igår och idag har ni säkert det ni gör på väg söderut, hoppas ni passerat söder om dagens snöväder i alla fall eller också kan det bli en extradag
Antar också att det i huvudena snurrar uppslag på kälktest/kälkutveckling då det idag inte finns något över disk som tål en långresa med hyfsad medelhastighet.

Tillverkarna behöver göra sin hemläxa i hållfasthetslära så det finns grejor till våra moderna maskiner, sedan ST 600 kom 2002 så körs allt sönder om man inte förstärker, förstärkning (= tyngre kälkar) borde inte behövas om de utvecklade komstruktionerna mot dagens krav.
 

Fenox

Aktiv medlem
9 feb 2010
90
0
6
Upplands Väsby
bcool: anledningen till att vi är snåla med detaljer är dels för att spara till tidningsreportage och dels att vi kommer fram så sent och inte har så mycket tid (eller ork) att skriva ett detaljerat inlägg. För mer detaljerade uppdateringar så kan du kolla snowmobile startsidan där det läggs upp dagliga reportage om långresan.

Lynxfun: Ja, den har fått ligga och spåra en hel del ^^ Snövädret lyckades vi missa, vi har haft kanonväder hela dagen. Angående pulkan så är det ju precis som du säger att de helt enkelt inte håller om man håller ett ganska högt tempo, precis som man gör på en långresa. Kälken vi testar är en prototyp från 4P så förhoppningsvis så tar dom till sig av de problem vi påpekar för att kanske lyckas göra en kälke som håller.

Nu börjar resan lida mot sitt slut. Imorrn är sista etappen, Jormvattnet - Åkersjön. Resan har varit en otrolig upplevelse, men det ska bli skönt att få vila riktigt när man kommer hem :)