Helt plötsligt är boogien mjuk?

jNs

Välkänd medlem
28 nov 2006
134
0
6
34
Kramfors
Tja, va ute och körde i veckan här och tyckte allt va frid och fröjd, sen lånade bror skotern fre,lör och nu är boogien som en svamp!? vafan beror det på? :hmmmm2: jag kan med lätthet trycka ner den med händerna(obs va väldigt hårt ställd förut) kan fjädern ha brustit eller? eller nått med dämparna?
kul och ut och köra idag med en svamp till fjädring...
 

Undie

Välkänd medlem
16 dec 2005
3.280
125
63
50
Orsa
Dämparen är paj.. hade fjädern varit trasig hade den varit i botten hela tiden...
 

jNs

Välkänd medlem
28 nov 2006
134
0
6
34
Kramfors
hur ska man kunna se det som då:S och vilken av dom, eller båda två tro?

Edit; om clicker reglaget går lätt har den dämparen gått då? går det att laga?
 

Undie

Välkänd medlem
16 dec 2005
3.280
125
63
50
Orsa
Med största sannorlikhet den bakre dämparen.
ta lös den o testa o tryck ihop den med handkraft ganska fort, går den lätt ihop o den inte åker tillbaka av sig själv är den helslut.
bara lämna in på renovering (kostar 500) om inte tuben spruckit...
sen kan du kolla fjädrarna ganska lätt om dom är av nånstans...
 

berrob

Välkänd medlem
25 jul 2007
3.324
1
36
Luleå
Det är den bakre som bär upp din vikt. Skulle det vara den främre så skulle den slå igenom vid smågupp. Byt upp dig till en Engans istället, dom bakre på Polaris verkar inte vara så bra.
 

jNs

Välkänd medlem
28 nov 2006
134
0
6
34
Kramfors
alla dämpare är omschimsade så hoppas dom är bra ändå? men de konstiga är att jag tog ut den på en liten tur då styvade den upp sig igen! men är inte lika hård som den va förut tycker jag.