Vill bara slänga in nå ord angående svetsningen som disskuteras här! =)
Att svetsa profilrör me pinne de första man gör kan vara lite svårt innan man får in det, då dels rören är relativt tunnväggiga 1,5 mm o uppåt, då äre lätt att bränna hål osv..., men om du kör pinne så öva lite på samma materaltjocklek som det senare ska svetsas i.
Sen så kan en dålig svetsfog och området runtomkring, såkallad brottanvisning spricka lika lätt som ett mariekex om det är svetsat på fel sätt,då äre bara att "göra om, o göra rätt!) teknik är en stoooor del i svetsningen! =)
Använd inte rutila elektroder då dom inte har så hög slagseghet o har lättare för att spricka i fogen vid kyla o stora påfrestningar( bägge påfrestningarna finns i en boggie)
Använd istället basiska elektroder, basiska elektroder är mindre känsliga för orena svetsytor och har betydligt högre slagseghet än rutila! osv osv.
Kör med typ Esab 48.05 eller 48.00 med en diameter på 2,5mm hellst för tunnare material, kör på mellan 75- 90 ampere beroende på materialtjockleken i profilrören, svetsade själv profilrör nu ikväll me pinne utan problem
Sen själva svetsingen är ju en vetenskap i sig( ger gärna tips om så önskas, ja gör det it nu för då blire så mkt text haha) men övning ger färdighet! så destomer bågtid du får desto bättre är det!
Oj, nu blev de lite mkt skrivet, men jag skulle kunna skriva ett inlägg på en hel sida om just svetsning, så det är bara o fråga vad som hellst om svetsning elr dylikt så svarar jag! =)
Lycka till!