Jo ska givetvis vara så! Jag menade att om det nu är ett smältdike så är det en brottanvisning, tändmärke klassas också som en brottanvisning eller ett område där en spricka lätt kan uppstå o är inte tillåtet i vissa kvalitetsklasser.
Sen är också sträckenergin(som du säger) en stor del av hur hållfastheten blir efter svetsningen, men sträckenergin är som inget att större att oroa sig för i svetsning i domdär dimensionerna av profilrör

Är viktigare med det då det gäller att svetsa licensierade fogar o större konstruktioner, o när man går efter bestämda värden såsom A-mått, stränghastighet osv.. som står på en såkallad wps, ganska mycket saker att hålla koll på, med sånt är bara roligt när man får lite utmaningar!
Edit: Hoppas inte dethär räknas som Offtopic bara, då får trådskaparen säga till!