Bromsen ligger på efter ett tags körning. Formula III

Phillan

Medlem
21 aug 2012
18
0
1
Hej!

Har en Formula III från 96 som efter några kilometerskörning så ligger bromsen dikt an. Man känner i bromshandtaget att det blir mindre och mindre spel och blir tillslut stum och snöskotern går inte att köra.

Har bytt bromsvätska och luftat systemet. Misstänker att skivan ev tar i efter ett tag och böjer ut av värmen. Någon som haft något liknande problem?
 

torbjorn

Välkänd medlem
1 jan 2000
2.526
9
38
Sundsvall
Jag skulle snarare tro på fel i huvudcylindern - att kolven inte går tillbaks hela vägen till ändläget, så att utjämningshålet mellan cylindern och bromsvätskebehållaren aldrig öppnas. Det skulle kunna bero på antingen att kolven kärvar eller att bromshandtaget ligger an mot kolven även i viloläge. Ytterligare en möjlighet är om packningen har svällt eller det ligger något löst skräp i huvudcylindern som blockerar hålet trots att kolven står i ändläget.

Ett annat lömskt fel som kan hända ibland är att bromsslangen sväller igen. Detta kan hända ibland med gamla bromsslangar, i synnerhet strax efter ett bromsvätskebyte.