Bränslemap vid import av turbokit till 9r

K Ström

Medlem
22 dec 2012
47
2
8
Sälen
Är väl inte mer än en djuping bort från att lägga värdeminskningen på ett turbokit istället för att uppgradera -23ans 9r till en -26a utan nyheter.
Fullt medveten om vad amerikanskt "bolt on" innebär, import med tull o moms och motorgarantier osv och inte ett dugg orolig över det.
Det jag är lite orolig över är bränslemappen för svensk soppa.
Någon som har några tidigare erfarenheter? Lär man va beredd på att även lägga en dag i bromsbänken eller kommer det gå att rycka i snöret och köra?
Mitt köp gäller en silber turbo till en polaris 9r men är sugen på att höra alla erfarenheter från importerade 2t turbo byggen.
 

JAAG

Välkänd medlem
1 jan 2000
4.617
473
83
Malå/Adak
Jag skulle vara mer orolig för att det är just ett Silberkit!

Dom är väl värsta B-laget i turbokitsbranchen. Man har läst mer om problem med deras grejer än alla andras tillsammans.
Slå Edvard på VMC en signal och intervjua honom, han har grjejat mycket med allt möjligt i Polaristrimmarväg, bl.a turbo.