Skillnad på cylindrar mellan 07 och 08 800R?

Maverickhx40

Välkänd medlem
14 dec 2009
226
2
18
Skellefteå
Hej!

Jag har en Summit Xrs -07a, den har alltså 800R motorn. Det sitter på en SLP billet topp på den, som tidigare antas ha suttit på en XP -08 eller nyare.

Pratade med tekniska supporten på SLP och han hävdar att det skiljer mellan cylindrarna på första årets 800R och dom senare. Att O-ringarnas placering ska skilja.

Men kan det verkligen stämma? Enligt sprängskisserna är det ju samma artikelnummer på cylinderkasetten, samma O-ringar och samma ytterring. Jag har dessutom just satt dit nya oringar och dom passade då som handen i handsken.

Hur kan då placeringen skillja? Det borde ju isf även vara olika C-C mellan cylindrarna och det låter ju helt otroligt.

Eller tänker jag fel? :)

Jag mailade för att fråga om 12-386 insatserna som enligt deras lista är till 2007 Rev 800R, men dom var tydligen bara för högre höjd. Jag kunde helt enkelt inte köra med denna topp på min 07as motor, och några lämpliga insatser för havsnivå verkar inte finnas hos dom..