Ryckig gång

Offset

Välkänd medlem
6 feb 2007
388
0
16
Bolleberget(Bollnäs alp):)
Hämtade nu min pro x 700 på verkstaden efter boggie renovering.
Har inte haft chans tidigare att köra den så mycket pga boggie haveri så vart ute lite nu.
problemet är att den liksom rycker sig fram vid krypkörning,låg fart.den går jättebra när man gasar på,men just vid låg fart så rycker det mycket,ej nåt vid backning.Är detta nåt man bör kolla upp el är det lite typiskt just för modellen,har även full dubbad matta,men d kanske inte alls har nåt med det att göra.
 

Mr_Smurf

Välkänd medlem
29 okt 2006
1.913
2
38
Selet
Hur många varv ligger du på och vart har du tillslag?
Kolla remmen så du inte har en midja på den.
 

Stoft

Banned
13 nov 2006
2.596
0
36
Har samma fenomen på pappas skoter men där är det remmen som har en midja.
 

Offset

Välkänd medlem
6 feb 2007
388
0
16
Bolleberget(Bollnäs alp):)
Har varit ute nu igen.Tillsl.varv 3800 rycker vid 4100-4200.Remmen är ny.
sen viner det nå otroligt när man pressar på.lika ljud som när man bromsar fast högre,snudd på öronproppar,så högt.Edgen min lät lika,fast då endast vid inbromsning.
 

Offset

Välkänd medlem
6 feb 2007
388
0
16
Bolleberget(Bollnäs alp):)
Skall lämna in den till en variator kunnig människa på måndag så får se vad han hittar,på telefon nämde han nåt om att det kan vara drivaxel lagren som är dålig.
 

Offset

Välkänd medlem
6 feb 2007
388
0
16
Bolleberget(Bollnäs alp):)
Problemet löst! bytte rem å nu varken viiiiner den el rycker:)
gamla remmen ser hel å fin ut men den nya jag slängde på var bredare,dock så luddar den nya lite,kanske för att den e ny(ser ut som jag kört på ett djur under huven)