Batteribyte Lynx GLX 5900 FC 1998

lungan

Ny medlem
17 dec 2025
3
0
1
67
Västerbotten
Hej!
Har nyligt köpt en Lynx GLX 5900 FC 1998 som har stått still i drygt 2 år i en lada och där batteriet verkar helt kört. Förmodligen frusit sönder. Har hittat placeringen av batteriet och det sitter under luftintaget och styrstaget i mitten av motorutrymmet.
Har då en fråga ... Hur tar man enkelt ut batteriet?
 

mas

Välkänd medlem
17 dec 2011
1.206
173
63
Säfsen
Man byter inte batteri enkelt på 90-tals Lynxar. De sitter rövdåligt till under insugsplast och klämd mot oljebehållaren.
Så det är "bara" att börja att plocka bort alla plastdelar för insug och luftburk, släppa på oljebehållaren och sedan trixa upp det jäkla batteriet med så milt våld som möjligt.

Man kunde ju ha önskat att Lynx hade tillverkat en oljebehållare i modellen av hur batteriet ser ut och stoppat in under insugsplasten, och sedan monterat batteriet ungefär där oljebehållaren sitter. Hade varit betydligt enklare att byta batteri då.

Men passa på att göra en grundlig förgasarrengörning när du nu ändå ska undan med grejerna på insugssidan av motorn. Kom ihåg att göra rent munstyckena noggrant, och kolla efter sprickor i insugsgummi.
 
Reactions: Sneeuwscooter