|
2009-10-30 Text: Patrik Edström
Nytt släpkoncept från LÖÖVE
– Vi har utvecklat ett nytt sätt att bygga trailers på. Istället för att bocka och svetsa plåtar har vi utvecklat trailers baserade på aluminiumprofiler. Det ger en fräschare och mer flexibel vagn som tar detaljfinish och design till en högre nivå, säger Bengt Ivansson, vd på Lööve Trailer.
Tanken är att det nya konceptet ska ligga som grund för alla Lööves vagnar i framtiden. Nu i första skedet byggs vagnar i lite mindre storlekar, inte direkt anpasade för skoteråkarna.

- De mindre vagnarna är utprovade och vi har idag order på storlekar mellan 2,5 till 3,6 m. Under säsongen ska vi prova ut större storlekar mer anpassade för snöskoter, säger Anders Andersson, konstruktör på Lööve.
Variabla lastöglor
Han berättar att fördelarna är många med det nya systemet. – Det är mycket mer flexibelt, och möjligheterna att montera extrautrustning är betydligt bättre. En annan mycket bra sak är de justerbara lastöglorna som underlättar surrningen betydligt. Det är standard längs yttersidorna och för de bredare vagnarna kommer det att finnas som tillbehör med även en skena i mitten, berättar Anders.

Just variabla fästpunkter är nåt somär väldigt användbart vid transport av snöskotrar. De är alla olika stora och har olika bra ställen och fästa spännbanden. Med exakt rätt placerade lastöglor kan man få en mycket stabil surrning som minskar risken för att lasten "hoppar ihop" under färden med irriterande skavmärken som följd.
Ytterligare en sak Anders lyfter fram är den nya fastsättningen av baklämmen. Istället för två fästpunkter har man nu en lösning som går längs hela vagnens bredd, lite som ett pianogångjärn. – Det här gör det mycket stabilare när man ska montera ramper mm, det tål verkligen mycket belastning, berättar Anders.
De första leveranserna är beräknade till November.
|